Praca w Australii

Praca w Australii to świetny czas aby się sprawdzić i zarobić na swoje australijskie utrzymanie. Każdy z Was może pracować będąc studentem u kangurów.

Praca w Australii

Wszystkie osoby wyjeżdżające do Australii na podstawie wizy studenckiej mają prawo do podjęcia legalnej pracy w wymiarze „part time”, czyli 24 godziny tygodniowo (lub 48 godzin co 2-gi tydzień) podczas trwania kursu. W czasie wolnym od nauki – czyli w wakacje lub podczas przerw między semestrami – można pracować w wymiarze „full time”, czyli całego etatu, co oznacza właściwie nielimitowaną ilość godzin pracy. Praca w Australii w tym wymiarze godzin pozwala na pokrycie kosztów utrzymania na miejscu.
UWAGA: Osoby pracujące w Aged Care mają nadal możliwość pracy na pełen etat – stan obecnie zatwierdzony do 31 grudnia 2023

Wynagrodzenie pracowników na Antypodach jest relatywnie wysokie biorąc pod uwagę koszty życia w tym kraju, w porównaniu np. do Anglii, gdzie proporcja zarobków do kosztów utrzymania jest już dużo mniej korzystna. Zarobki zaczynają się od 15 AUD za godzinę, a sięgają nawet 30 AUD za godzinę. Średnia płaca to około 18 – 20 AUD za godzinę. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych lub w dni świąteczne jest nawet dwukrotnie czasem trzykrotnie wyższe niż za obowiązki wykonywane w dzień, w dni robocze.

Albion House pomaga klientom w znalezieniu pracy w Australii już od ponad 25 lat. Zbudowaliśmy solidną bazę firm zainteresowanych zatrudnianiem studentów międzynarodowych, w tym także firm założonych przez naszych Klientów którzy wyjątkowo chętnie zatrudniają studentów z Polski, a także agencji rekrutacyjnych i firm cateringowych. Dzięki tym kontaktom często możemy zaoferować wolne miejsca pracy Klientom przyjeżdżającym do Australii. Pomożemy także przygotować właściwe CV, powiemy jak najskuteczniej szukać pracy i przekażemy wiele innych pomocnych rad.

Rynek pracy dla studentów z zagranicy zawiera oferty z takich miejsc jak restauracje, kawiarnie czy bary. Osoby te mogą również sprzątać w domach prywatnych, hotelach czy biurach, a także podejmować pracę w agencjach cateringowych (obsługa bankietów i przyjęć). Dużą popularnością cieszy się opieka nad dziećmi, opieka nad osobami starszymi, prace remontowe, budowlane, malowanie, praca w hurtowniach, supermarketach, w ogrodzie, w stadninach konnych itp. Osoby z dobrą znajomością języka mogą również znaleźć pracę np. w biurach projektowych, w działach administracji, sklepach odzieżowych, firmach komputerowych (jako programiści czy też „help desk”) i wiele innych.

Z wieloletnich obserwacji wiemy, że nasi klienci bez większego problemu znajdują swoją pierwszą pracę do 4-6 tygodni po przyjeździe. Znalezienie pracy zależy w głównej mierze od stopnia znajomości języka angielskiego, jak również umiejętności, kwalifikacji oraz chęci. Mile widziane jest doświadczenie zawodowe, a wszelkie referencje z poprzednich miejsc zatrudnienia zwiększają szanse na szybkie znalezienie pracy.

Procent bezrobocia w Australii wynosi obecnie poniżej 4%, co znakomicie odzwierciedla jak ukształtowany jest tamtejszy rynek pracy i ile daje możliwości.

W zależności od rodzaju pracy jaką chcesz podjąć, czasem niezbędnym jest ukończenie krótkiego kursu – szkolenia. Do wykonywania podstawowych obowiązków w restauracjach, barach, pubach czy firmach cateringowych często niezbędnym jest posiadanie tzw. „RSA” (Responsible Service of Alcohol). Certyfikat ten otrzymuje się po ukończeniu kilkugodzinnego kursu, a konsultanci Albion House w Sydney zajmują się jego kompleksową organizacją.

Planując podjęcie pracy w tym sektorze, warto zabrać z Polski czarne spodnie, czarne buty i białą koszulę – strój najczęściej wymagany przez pracodawców. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów na miejscu. Dla osób chcących podjąć pracę na budowach, niezbędne jest posiadanie chociażby tzw. „White Card”, której koszt to około 60 – 120 AUD. Nasi konsultanci służą swoją pomocą w jej uzyskaniu.

Poszukiwani do pracy są ostatnio architekci, kucharze i pielęgniarki. Aczkolwiek istnieje mnóstwo możliwości zatrudnienia w przeróżnych sektorach.

Pozwolenie na pracę
Tzw. „work permit” otrzymuje się wraz z wizą studencką. Od 2008 roku koszt wydania pozwolenia uwzględniony jest w opłacie wizowej.


Numer podatkowy
Posiadając pozwolenie na pracę należy złożyć wniosek on-line w Urzędzie Skarbowym (Taxation Office) o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (Tax File Number), odpowiadającego polskiemu NIP-owi. Jest on przyznawany nieodpłatnie i jednorazowo na całe życie.


Działalność gospodarcza
Każda osoba podejmująca pracę na własną rękę lub też będąca podwykonawcą zleceń jest zobligowana do założenia najprostszej formy działalności gospodarczej tzw. Sole Trader. Żeby mieć prawo do wystawiania faktur za wykonaną pracę niezbędne jest założenie tzw. Australian Business Number.
W ramach naszej opieki nad Klientami, te i inne formalności załatwiane są przez naszych konsultantów na miejscu.


Rozliczenia podatkowe i zwrot podatku
Oferujemy kontakty do sprawdzonych biur księgowych współpracujących z naszym biurem i zajmujących się rozliczeniami podatkowymi. Dzięki temu nasi klienci nie tylko oszczędzają czas ale i mają pewność rzetelnie wykonanego rozliczenia.


Progi Podatkowe
Stawki podatkowe mogą ulec zmianie w każdym kolejnym roku podatkowym. Należy pamiętać, że rok podatkowy rozpoczyna się w Australii 1 lipca, a kończy ostatniego dnia czerwca następnego roku.


 

Stawki podatkowe obowiązujące ‘rezydentów’ dla celów podatkowych nie wzrosły od 2014 roku i wynoszą:

Przychód opodatkowany

Podatek od tego przychodu

0 – $18,200

0

$18,201 – $37,000

19c od każdego $1 powyżej  $18,200

$37,001 – $80,000

$3,572 plus 32,5c od każdego $1 powyżej $37,000

$80,001 – $180,000

$17,547 plus 37c od każdego $1 powyżej $80,000

Powyżej $180,001

$54,547 plus 45c od każdego $1 powyżej $180,001


 

Stawki podatkowe obowiązujące ‘nie-rezydentów’ dla celów podatkowych na rok 2014-15

Przychód opodatkowany

Podatek od tego przychodu

0 – $80,000

32,5c od każdego $1

$80,001 – $180,000

$26,000  plus 37c od każdego $1 powyżej $80 000

Powyżej  $180,000

$63,000  plus 45c od każdego $1 powyżej $180,000

Jak widać z porównania powyższych tabel warto mieć w Australii tzw. „tax residence” i płacić podatki z pierwszej z tabel. Nasi konsultanci pomagając Ci wybrać odpowiedni kurs zawsze biorą pod uwagę zasady otrzymania tego statusu, abyś mógł zarabiać w Australii więcej „na rękę”.

KILKA WASZYCH OPINI NA TEMAT PRACY

Marek

Cześć wszystkim, jestem w Australii od roku. W Polsce pracowałem w przeróżnych miejscach. Od prac budowlanych w czasie wakacji tak aby sobie coś dorobić, poprzez pracę w restauracjach,  pilotowanie wycieczek w Polce i za granicą,  krótkim wyjeździe work & travel USA,  pracy w barze aż po stanowisko managera w banku. Wyjeżdżając tutaj mogłem powiedzieć, że jestem chyba gotowy na wszystko:), no i miałem racje. Chcąc pracować, będąc otwartym dostałem swoją prace w pierwszym tygodniu – oczywiście w moim przypadku bez Albionu nie byłoby to możliwe tak szybko, bo to oni umówili mnie z osobą, która od razu mnie zatrudniła. Oni pomogli mi zdobyć szybko niezbędne certyfikaty i dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem im wdzięczny bo z tych wszystkich miejsc pracy, ta właśnie przyszła mi najłatwiej czego kompletnie się nie spodziewałem… ale to może o to chodzi. Zakładałem, że będzie znacznie ciężej i mile się zaskoczyłem. Powiem Wam szczerze, jeżeli ktoś chce pracować to będzie. Po roku mam dziesiątki  kolegów i koleżanek i nie znam osobiście kogoś kto nie pracuje albo ma z tym duże problemy. Pozytywne nastawienie, chęc do pracy – każdej pracy i wiem każdy może bo czemu nie…. A poproszono mnie żebym napisał też jakie są zarobki ale ze genelmeni o pieniądzach nie mówią to powiem tylko tyle że z moim pozytywnym nastawieniem oczywiście rzetelną pracą :) oczekuje nie mniej niż 25 AUD za godzinę swojej pracy :)

Pozdrawiam i może do zobaczenia w Australii 2014

Pracujemy jako malarze:) ścienni oczywiście, zarabiamy średnio około 18 AUD na godzinę. Jest to taka średnia stawka, bo na przykład nasz kolega znalazł pracę jako barman w klubie nocnym i jego stawka godzinowa wynosi 28 AUD. Z drugiej strony znamy osoby które dostają 13 AUD na godzinę, pracując na ‚zmywaku’ więc jak widać wszystko zależy od tego gdzie szukamy pracy, gdzie uda nam się ją dostać no i co będziemy robić. Naszym zdaniem pracy jest dużo, oczywiście trzeba jej trochę poszukać i początkowo trzeba się nachodzić, ale jeżeli chce się pracować to nie ma z tym problemu. 2008

Wyjeżdżając do Australii najbardziej obawialiśmy się tego, czy znajdziemy pracę po przyjeździe, aby się utrzymać. Zabraliśmy ze sobą tylko po 1500 AUD na osobę, sumę którą zasugerowano nam w biurze i wiedzieliśmy że szybko musimy cos znaleźć. Udało nam się to po 4 tygodniach, więc mniej więcej tak jak zakładaliśmy. Szkoła nie koliduje nam z pracą, tylko przez pierwsze tygodnie musieliśmy dostosować godziny pracy do szkoły. W tej chwili jesteśmy na kursie specjalistycznym Business Administration i mamy możliwość wyboru godzin zajęć – poza tym są to tylko 2 godziny dziennie więc nie mamy z tym naprawdę żadnych problemów. 2007

© 2015 Albion House. Wszelkie prawa zastrzeżone. Branding / Design: Inspect™ Brand & Web Design