Australia

Najmniejszy kontynent i największa wyspa na świecie. Dla wielu urzeczywistnienie marzeń o raju na ziemi. Kraj przyjazny, tolerancyjny, otwarty na ludzi, dający możliwości życia w komforcie i dostatku

SYDNEY
C
% wilgotność
Wiatr:
H • L

Australia

Australia - najmniejszy kontynent i największa wyspa na świecie. Dla wielu urzeczywistnienie marzeń o raju na ziemi. Kraj przyjazny, tolerancyjny, otwarty na ludzi, dający możliwości życia w komforcie i dostatku niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy – proporcja zarobków do kosztów życia jest bardzo korzystna. Australijczycy to ludzie weseli, życzliwi, zadowoleni z życia, emanujący pozytywną energią i ogromnym optymizmem. Ludzie o wielkich sercach, szczerzy, zawsze chętnie służący swoją bezinteresowną pomocą. Ich gościnność i poczucie humoru znane są na całym świecie. Mieszanka grup etnicznych zamieszkujących ten kontynent ma niewątpliwie duży wpływ na bardzo wysoki poziom tolerancji w tym kraju i praktycznie brak jakiejkolwiek dyskryminacji. Miasta Australii corocznie zajmują czołowe pozycje w rankingach najlepszych miast do życia – Mercer Quality of Living Survey oraz The Economist’s Worlds Most Livable Cities. W rankingach tych, miasta oceniane są pod kątem m.in. bezpieczeństwa, klimatu, poziomu edukacji, zakwaterowania, rekreacji, zaplecza socjalnego oraz ogólnych warunków bytowych.

Australia to również jeden z najbogatszych krajów świata, istniejąca nadwyżka budżetowa jest najlepszym dowodem na to jak świetnie funkcjonuje gospodarka tego kraju.

NEW SOUTH WALES (NSW) - SYDNEY

Nowa Południowa Walia (New South Wales NSW). Najstarszy i najliczniej zaludniony stan Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu. Śmiało można powiedzieć, że jest to najpopularniejszy region tego kraju i to właśnie tu zjeżdża najwięcej turystów z całego świata, aby zasmakować życia ‘down under’ oraz podziwiać zapierające dech krajobrazy i malownicze scenerie tego regionu. Nowa Południowa Walia ma do zaoferowania wspaniały klimat, słońce przez cały rok i cudowne oceaniczne plaże rozciągające się wzdłuż całego wybrzeża. To właśnie do brzegów Nowej Południowej Walii przybił w 1770 roku kapitan James Cook a potem pierwsze statki brytyjskie ze skazańcami. Tym samym rozpoczął się proces zasiedlania Australii przez Europejczyków. Jest to najlepiej rozwinięty stan Australii, zarówno pod względem przemysłu jak i rolnictwa. Duże obszary zajmują pola uprawne i pastwiska.Na terenie Nowej Południowej Walii znajdują się między innymi jeden z najbardziej spektakularnych parków narodowych Australii – w górach Blue Mountains, oferujący niepowtarzalne widoki, a także dolina Hunter Valley, gdzie skupione są jedne z najstarszych i najlepszych winiarni australijskich.

Sydney – największe i najstarsze miasto Australii, jednocześnie stolica stanu New South Wales. 
Jedna z najwspanialszych metropolii na świecie, perełka kontynentu australijskiego. Zachwyca swoją różnorodnością i wielokulturowością. 
Mieszkańcy władają ponad 170 różnymi językami, a to nadaje miastu unikalny, niepowtarzalny charakter. Pierwsze skojarzenia z tym miastem to budynek Opera House i konstrukcja Harbour Bridge, symbole miasta stanowiące dumę i radość mieszkańców Sydney. Miasto uwodzi swoją energią, naturalnym pięknem i stylem życia, które ze względu na wspaniały klimat kręci się ciągle na zewnątrz i skupia głównie wokół wody – w nadbrzeżnych restauracjach i kafejkach, podczas tak uwielbianych przez Australijczyków sportów jak żeglowanie, surfowanie czy nurkowanie oraz wypoczynku na plaż

VICTORIA - MELBOURNE

Victoria – najmniejszy ze wszystkich stanów na stałym lądzie Australii, z populacją około 5 mln mieszkańców. Najgęściej zaludniony region Australii, początkowo stanowiący część Nowej Południowej Walii.W XVIII wieku na terenie stanu zaczęto odkrywać bogate złoża złota co doprowadziło do jednej z największych na świecie ‘gorączek złota’ a tym samym do nagłego wzrostu populacji i umocnienia gospodarki. Melbourne stało się w tym czasie finansowym centrum kraju a także największym miastem Australii. Dzisiejsza gospodarka stanowa to rolnictwo, hodowla i przemysł. Ważną rolę odgrywa również turystyka. Aglomeracja Melbourne skupia ¾ ludności stanu – około 4 milionów mieszkanców z 240 krajów oraz około 80 różnych religii.

Melbourne – Najbardziej europejskie ze wszystkich miast Australii, stolica stanu Wiktoria. Ukształtowane przez poszukiwaczy złota w XIX wieku, stało się urokliwym, pełnym wdzięku i eleganckim miastem, z pięknymi wiktoriańskimi zabudowaniami. Ma reputację kulturalnej stolicy Australii – życie kulturalne obfituje w przedstawienia teatralne, występy baletowe i operowe a także wystawy sztuki z całego świata. 
Unikalny charakter miasta podkreśla wciąż operująca sieć tramwajów i mnóstwo malutkich kafejek ulokowanych w uroczych zakątkach miasta. 

Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń sportowych jak wyścigi konne Melbourne Cup i zawody tenisowe Australian Open a także pierwszego wyścigu w corocznym kalendarzu Grand Prix Formuły 1. Melbourne od lat zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach miast najlepszych do życia.

QUEENSLAND QLD - BRISBANE, GOLD COAST, NOSA, CAIRNS

Queensland – Australijska Złota Kraina to raj na ziemi dla osób kochających słońce, plaże, wodę i sport.Jest najdalej wysuniętym stanem na północ i zamieszkałym przez ponad 4 mln osób, z rozbudowanym przemysłem turystycznym głównie dzięki tropikalnemu klimatowi. Queensland cieszy się największym przyrostem ludności spośród wszystkich stanów Australii. Nie jest to jednak przyrost naturalny a migracyjny. Statystyki tworzą głównie migranci wewnętrzni, przybywający do Queensland z innych stanów Australii ze względu na walory klimatyczne i turystyczne wschodniego wybrzeża. Najwspanialszą atrakcją stanu jest największa na świecie, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża rafa koralowa – The Great Barier Reef, która składa się z ponad 2000 km mniejszych raf koralowych. Jest to niezwykły, podwodny świat, zachwycający barwami i kształtami rozmaitych gatunków ryb tropikalnych, korali i innych wyjątkowych stworzeń takich jak delfiny, żółwie, czy płaszczki. Powierzchnia wody mieni się błękitem, zielenią, lazurem, a nawet odcieniami fioletu, a jej przejrzystość sięga od 20 do 75 metrów. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania wszelkich sportów wodnych, a szczególnie nurkowania. Queensland posiada złoża węgla i miedzi a także dobrze prosperujące rolnictwo – w zachodniej części stanu hoduje się blisko połowę całego bydła Australii, a 85% australijskiego eksportu cukru z trzciny cukrowej pochodzi właśnie stamtąd. Queensland jest miejscem, którego nie można nie odwiedzić będąc w krainie Ozz. Jest to raj na ziemi dla osób kochających słońce, jedne z najpiękniejszych na świecie piaszczyste plaże, sport – jest to miejsce wakacyjnego wypoczynku dla pragnących się bawić i uprawiać sporty wodne Australijczyków i turystów odwiedzających ten stan z całego świata

Brisbane- Miasto ulokowane w południowo-wschodniej części stanu, jest trzecią w kolejności największą stanową stolicą w Australii. 

Jest również stolica stanu Queensland. Brisbane znajduje się blisko morza ale to rzeka – Brisbane River, która wije się przez miasto i oplata jego centrum finansowo-handlowe jest główną atrakcją miasta. Stanowi również wspaniałą arterię komunikacyjną, z licznymi tramwajami wodnymi i promami, powodując że w jej okolicach koncentruje się życie miasta.

Z zamożnymi przedmieściami na przeciwnym brzegu centrum finansowo-handlowego łączy je siedem mostów. Najbardziej malowniczy z nich – Story Bridge – jest dziełem projektanta słynnego Harbour Bridge w Sydney. 

Brisbane jest miastem z bardzo nowoczesnym centrum, pięknymi parkami i egzotycznymi ogrodami, wspaniałą atmosferą jaką tworzą jego mieszkańcy, krystalicznie czystym, rześkim powietrzem i bardzo przyjaznymi dla Europejczyka temperaturami.

Gold Coast czyli Złote Wybrzeże, to ponad 40 kilometrów piaszczystych, przepięknych plaż i 300 słonecznych, upalnych dni w roku. Niektórzy nazywają je Australijskim Miami Beach, czy Costa del Sol. Panują tam najlepsze warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, a słoneczny subtropikalny klimat gwarantuje udany wypoczynek. 

Wprost wymarzone miejsce dla miłośników wody, słońca i aktywnego wypoczynku. 
Sercem Złotego Wybrzeża jest Surfers Paradise, który jest najchętniej wybieranym przez turystów i amatorów sportów wodnych miejscem w Australii. Położony 83 km od Brisbane, Surfers Paradise zajmuje centralne miejsce wśród atrakcji Gold Coast. Jest nie tylko rajem dla surferów, ale również dla lubiących się bawić. Luksusowe hotele i apartamenty ulokowane przy samych plażach, nocne kluby, ekskluzywne lokale rozrywkowe, kasyna i pola golfowe cieszą się ogromna popularnością.

Na północ od Brisbane znajduje się jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Queensland znany jako Słoneczne Wybrzeże – Sunshine Coast.

Na długości 150 kilometrowego wybrzeża, położone są turystyczno-wypoczynkowe miejscowości. Rozległe tereny w tym regionie zajmują plantacje ananasów. Boom ludnościowy widoczny jest coraz bardziej – na wybrzeżu pojawiają się nowe osiedla domków, coraz więcej Australijczyków migruje do krainy pełnej słońca, czystego, przejrzystego powietrza, gdzie najlepiej w całej Australii smakują świeże owoce morza. Znakomite warunki i wysokie fale zapewnia także Noosa Heads, który przyciąga mnóstwo amatorów pływania na desce. Obecnie jest jedną z najmodniejszych miejscowości wypoczynkowych, a atmosfera małego, nadmorskiego miasteczka została zachowana, dzięki przepisom, które zabraniają wznoszenia budynków wyższych od drzew i ochronie plaż przez ponad stuletni Park Narodowy Noosa. Park jest wart odwiedzenia chociażby ze względu na mix lasów deszczowych, przepięknych plaż i możliwości ujrzenia koala na drzewach eukaliptusa. Noosa River oferuje wspaniałe możliwości spływów kajakowych – wystarczy tylko mieć silne ręce i odpowiednio wcześnie wstać:) Warto też się wybrać do Double Island Point, na północ od Noosa, gdzie jednak można się dostać wyłącznie samochodem terenowym. Dalej od wybrzeża rozciągają się ciche, podzwrotnikowe tereny rolnicze – tu są plantacje ananasów, trzciny cukrowej i orzechów makadami. Jadąc około godzinę z Brisbane na północ nie sposób nie zauważyć stojącego tuż przy szosie 16 metrowego ananasa. Wzniesiony w Nambour w Sunshine Cost olbrzymi owoc ma symbolizować plantacje ananasów zajmujące olbrzymie tereny w tym rejonie. Tak jak Wielki Banan – ogromny, betonowy banan w Coffs Harbour jest pomnikiem na cześć głównej miejscowej uprawy, Wielki Homar w Australii Południowej, Wielki Merynos w NSW, tak Wielki Ananas „zdobi” przydroża Queensland. Można wdrapać się na jego szczyt i stamtąd podziwiać krajobraz, który w dużej mierze stanowią plantacje tego przysmaku. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka „plantacyjnym pociągiem” po polach tropikalnego owocu. Ananas z pewnością ma za zadanie przyciągnąć tutaj rzesze turystów i ma ku temu warunki – 600 miejsc parkingowych, bar, restauracje, sklepy z pamiątkami i wiele dodatkowych atrakcji i udogodnień. Nad plantacjami malowniczo wznoszą się Góry Glasshouse, odkryte w 1770 roku przez podróżnika Jamesa Cook’a. Te wulkaniczne pionowe słupy majestatycznie górują nad jednorodnym krajobrazem rolniczym. W Sunshine Cost warto także odwiedzić Underwater World – www.underwaterworld.com.au w Mooloolaba, gdzie w podwodnym tunelu można z bliska podziwiać olbrzymie rekiny, poczuć dreszczyk emocji gdy te zbliżają się do szyby lub w zachwycie oglądać setki przeróżnych gatunków różnobarwnych ryb i żółwi, które w normalnych warunkach żyją w głębinach oceanu.

Kolejnym miejscem, które powinno zostać zaznaczone w planach podróży to Aussie World Theme Park. W Aboriginal Cultural Centre można porozmawiać o kulturze aborygenów, zobaczyć ich taniec i ubiór, galerię i wystawy związane z życiem aborygenów. The Bush Camp oferuje pokazy strzyżenia owiec – można spróbować osobiście, dojenie krów, ujeżdżanie koni, a nawet zobaczyć wielbłądy. Tutaj prezentowane jest życie prawdziwych Aussie.

Spośród setek parków narodowych w Queensland warto wspomnieć o popularnym nadbrzeżnym parku Narodowym Cooloola, z wzniosłymi eukaliptusami, zniszczonymi erozją nadbrzeżnymi urwiskami i barwnym piaskiem plaż. Turyści mogą cieszyć się w tym miejscu doskonałą okazją do bushwalking, a amatorzy wędkarstwa mogą wędkować na plaży lub w jeziorach. Wiele dróg w parku Cooloola dostępne jest tylko dla samochodów 4WD – zupełnie jak na położonej kilka kilometrów na północ największej piaszczystej wyspie na świecie Fraser Island.

Fraser Island, największa na świecie wyspa piaszczysta, ze względu na niepowtarzalny krajobraz i różnorodność przyrodniczą została w 1992 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest długa na 120 km i szeroka na 10-30 km.
Uroku dodaje jej około 40 jezior o krystalicznie czystej wodzie, położonych wśród wydm i lasów tropikalnych. Jest to jedyne miejsce na ziemi gdzie na piaszczystych wydmach rośnie las tropikalny i zarazem jedyne, w którym można spotkać niewystępujące nigdzie indziej drzewa Syncarpia Hillii. Wyspa jest także siedliskiem ostatniej w Australii czystej odmiany dzikich psów dingo, które można nazwać głównymi mieszkańcami tego terenu – jest ich ponad 300.

SOUTH AUSTRALIA - ADELAIDE

South Australia (SA) – Australia Południowa jest najsuchszym stanem na najsuchszym zamieszkałym kontynencie na świecie. Rolnictwo możliwe jest jedynie na wąskim terenie nadbrzeżnym, gdzie opady są wystarczające. Reszta stanu to właściwie pustynia. Ci, którzy spróbowali przeciwstawić się naturze i zbudowali domostwa w głębi lądu licząc na powodzenie w uprawie roli, zostali pokonani przez naturę. Typowym widokiem podczas podróży przez Australię Południową są opuszczone gospodarstwa otoczone przez rozległe nieużytki. Niegdyś ten region Australii był twierdzą przemysłu – to tam produkowano pierwsze pojazdy mechaniczne, statki i lokomotywy. Wzrost konkurencji spowodował załamanie gospodarki stanowej która nie potrafiła dotrzymać tempa pozostałym stanom. Dziś głównymi gałęziami przemysłu oprócz turystyki są górnictwo i produkcja.

Adelaide- Stolica Australii Południowej oferuje spokojny styl życia, wolny od typowych miejskich problemów jak spaliny czy hałas. 

Miasto zostało założone w 1830 roku, raczej przez wolnych osadników niż skazańców. Znane jest z winiarń zajmujących dużą część obszarów wokół miasta i produkujących najlepsze australijskie wina.

 Adelaide nazywane jest ‘miastem kościołów’ (City of Churches) ze względu na mnogość kościołów różnych wyznań znajdujących się w tym mieście.

WESTERN AUSTRALIA - PERTH

Western Australia (WA) – Ta część Australii zajmuje jedną trzecią całości kontynentu, chociaż większość populacji zamieszkującej te tereny skupiona jest w chłodniejszym rejonie wybrzeża południowo-zachodniego, znanego jako ‘Ogród’ Australii Zachodniej ze względu na gęste zalesienie i winnice.

W tej czerwonej, suchej ziemi pokrywającej ponad 2,5 mln km² terenu Australii Zachodniej, ukryte są ogromne złoża bogactw mineralnych, jak np. Hamerslay, 320-kilometrowa góra rudy żelaza. Wydobycie stanowi znaczną część przychodu stanowego, obok produkcji, turystyki i rolnictwa. Australia Zachodnia może się również poszczycić kopalnią diamentów i hodowlą pereł.

Perth- Stolica Australii Zachodniej jest jednym z najbardziej odizolowanych terenów miejskich na świecie. Najbliższe miasto z populacją ponad 1 mln. mieszkańców – Adelaide – znajduje się w odległości ponad 2 tys. km od Perth. 

Miasto może się poszczycić znakomitym klimatem. Jego mieszkańcy spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, głównie żeglując po rzece Swan – statystki wskazują że jedna na cztery rodziny zamieszkujące Perth jest w posiadaniu łódki.

Będąc w Perth warto odwiedzić miasteczko Hyden, położone około 4 godziny jazdy od Perth. Największą atrakcją miasta jest skała w kształcie fali nazwana Wave Rock. Wokół miasteczka rozciąga się Hyden Wildlife Park zamieszkiwany przez typowych przedstawicieli australijskiej fauny, m. in. koale, emu, wombaty i rzadkie białe kangury.

NORTHERN TERRITORY - DARWIN

Northern Territory (NT) – To rozległe terytorium jest w większości niezamieszkane ze względu na swą surowość i ciężkie warunki klimatyczne. Zamieszkuje je populacja około 175 tys. osób, co biorąc pod uwagę wielkość terytorium – około 1,4 mln km² – oznacza, że na jednego mieszkańca przypada 8 km² ziemi.

Terytorium Północne może poszczycić się największym Parkiem Narodowym w kraju – Kakadu National Park oraz wieloma innymi atrakcjami turystycznymi jak np. Uluru – największy monolit na świecie. Terytorium Północne jest bogate w złoża złota oraz uranu. Najprężniej działające sektory gospodarki to wydobycie i turystyka.

Darwin jest to miasto portowe, położone nad Cieśniną Clarence, stolica Terytorium Północnego. Miasto z burzliwą historią. Zbombardowane przez samoloty japońskie podczas II Wojny Światowej i zniszczone przez cyklon Tracy w 1974 roku, odrodziło się dzięki młodej i energicznej populacji jako bardzo dynamiczne miasto. Ze względu na bliskość Azji, Darwin jest również miastem wielokulturowym. Bliżej stamtąd do Singapuru niż do Sydney, dlatego Darwin nazywane jest ‘Bramą do Azji’. Darwin to najważniejszy port na północnym wybrzeżu Australii.

TASMANIA - HOBART

Tasmania (TAS) – Jest to wyspa położona około 250 km na południe od wybrzeży kontynentu i najmniejszy stan Australii, zajmujący tylko około 68 tys. km², z populacją około 500 tys. mieszkańców jest najmniej zamieszkanym stanem.  Tasmania ma jedną z 10 najpiękniejszych plaż świata – Wineglas Bay. Ponad 40% stanu to chronione dzikie tereny, rezerwaty wodne i leśne.
Najpopularniejszym przedstawicielem tamtejszej fauny a zarazem niezwykłą osobliwością ze względu na fakt że występuje wyłącznie na Tasmanii, jest drapieżny torbacz – diabeł tasmański (Sarcophilus Harrisii).

Hobart jest Stolicą Tasmanii, z około 200 tys. mieszkańcami, jest finansowym i administracyjnym centrum wyspy, położonym u stóp Mount Wellington. Hobart jest także drugim najstarszym miastem Australii. Stanowi bazę wyjściową dla Australijskich i Francuskich ekspedycji badawczych na Antarktyce. Miasto może się poszczycić najstarszym australijskim teatrem (Theatre Royal) a także pierwszym zalegalizowanym w Australii kasynem. Jest znane na całym świecie jako współorganizator słynnych regat jachtowych – Sydney to Hobart Yacht Race. Przypływające do mety jachty są witane podczas trwającego w tym czasie festiwalu – Hobart Summer Festival.

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY - CANBERR

Australian Capital Territory (ACT) - Australijskie Terytorium Stołeczne. Enklawa usytuowana w południowo-wschodniej części Nowej Południowej Walii, zajmuje powierzchnię 2400 km². Prawie połowę powierzchni terytorium zajmuje Canberra, reszta to tereny chronione, utworzone w celu zachowania naturalnych ekosystemów, a także służące celom rekreacyjnym i naukowym. Należą do nich m.in. Park Narodowy Namadgi i rezerwaty przyrody – Tidbinbilla i Jervis Bay. Australijskie Terytorium Stołeczne zostało wydzielone w 1908 roku, wraz z Terytorium Jervis Bay które zapewniało mu dostęp do morza.

Canberra – miasto zamieszkuje około 300 tysięcy osób i jest politycznym oraz administracyjnym centrum kraju. Nazwa miasta wywodzi się z aborygeńskiego słowa oznaczającego ‘miejsce spotkań’. Leży u stóp Australijskich Alp, w odległości 320 km od Sydney i 480 km od Melbourne. Canberra została wybrana na stolicę Australii w 1908 roku jako kompromis pomiędzy walczącymi o tę pozycję, dwoma największymi miastami Australii – Sydney i Melbourne. Charakter nadają miastu rozległe parki i ogrody ale również ciekawa architektura. Miasto zostało zbudowane według projektu znanego amerykańskiego architekta i składa się z dwóch promienisto-koncentrycznych zespołów zabudowy rozdzielonych zbiornikiem wodnym – jeziorem Burley-Griffin.

© 2015 Albion House. Wszelkie prawa zastrzeżone. Branding / Design: Inspect™ Brand & Web Design