WORK AND TRAVEL

New York
C
% wilgotność
Wiatr:
H • L

Work & Travel USA

Work & Travel USA. Jest to najstarszy i jeden z najpopularniejszych od wielu lat program pozwalający studentom na połączenie pracy ze zwiedzaniam Stanów Zjednoczonych.

Korzyści z wyjazdu to jednak nie tylko zarobek i zwiedzanie – to wspaniała przygoda, poznanie  ludzi z całego świata, zakosztowanie  życia w innej kulturze oraz bardzo istotny w dzisiejszych czasach dodatek do CV.

Program skierowany jest do studentów akademickich, którzy podczas wakacji mogą przylecieć do USA  na maksymalnie 4 miesiące  pracy sezonowej lub tymczasowej oraz ewentualnie zostać jeden dodatkowy miesiąc (tzw. Grace Period) zwiedzając. Najwcześniejsza data wyjazdu to 25 mają a koniec pracy musi przypaść nie później niż na 25 września. Pozostać podróżując można  jeszcze miesiąc ale w tym okresie wiza J1 przestaje pozwalać na wielokrotne wjazdy na teren USA.

Exchange J1 Visa, czyli wiza przeznaczona do programu Work and Travel jest wizą zakwalifikowaną jako nieimigracyjna dla wymian międzynarodowych, i jako taka może być otrzymana tylko poprzez zatwierdzone przez rząd amerykański organizacje sponsorujące.  Firma Albion House współprcuje w tym zakresie z jednym z najbardziej znanych i doświadczonych sponsorów – CCI Greenheart Exhange

WIEK UCZESTNICTWA

 • wiek: 18-30 lat;
 • status studenta:

– studentów uczelni wyższych

– podyplomowych, doktoranckich,

– studiów zawodowych,

– college’u językowego

Dotyczy studentów mających zaliczony przynajmniej pierwszy semestr studiów w momencie aplikacji o wizę J1 oraz nie kończących studiów przed powrotem z programu. Mogą jechać studenci ostatniego roku mający obronę po powrocie. Nie mogą aplikować na program wolni słuchacze studiów wyższych ani osoby studiujące online.

 • paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia programu;
 • znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym konwersację;
 • udział w spotkaniu informacyjnym „Orientation Meeting”, które jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników programu Work and Travel;
 • wypełnienie i dotarczenie kompletu dokumentów (dostępne w Albion House)

RODZAJE WYJAZDÓW:

Istnieją dwa podstawowe typy wyjazdów.

Opcja pierwsza jest dla osób, które chcą skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia, a także bazy pracodawców naszego partnera i otrzymać ofertę pracy oraz umowę  poprzez Albion House.

W tym wypadku proces rekrutacyjny polega na przekazaniu uczestnikowi programu opisów dostępnych ofert pracy (stanowisko, płaca, koszty I warunki zakwaterowania, lokalizacja, wymagania pracodawcy). Po wybraniu interesującej oferty Albion House organizuje wirtualną rozmowę (5 -10 min) z pracodawcąlub jego reprezentantem w prgramie (np. pracownikiem sponsora).  Teraz wystarczy tylko przekonać pracodawcę, żeby zatrudnił właśnie Was. Pamiętaj przy tej opcji każdy pracodawca jest dokładnie sprawdzany przez naszego partnera – sponsora.

WAŻNE: przy wyborze tej opcji na miejscu  zmiana pracodawcy jest możliwa tylko i wyłącznie na warunkach zawartych w „Change of Employer Policy”

Opcja druga jest dla  osób lubiących niezależność. Jeśli masz już kontakt z pracodawcą (np. z poprzedniego pobytu lub orzez znajomych) albo masz ochotę na szukanie wymarzonej pracy sam – to typ programu dla Ciebie.

Możesz samodzielnie kontaktować się z pracodawcami i negocjować warunki umowy. Ważne jest, żebys uprzedził pracodawcę, że bierzesz udział w programie Work & Travel i będziesz miał komplet dokumentów ( wizę J-1, dokument DS 2019, Social Security Number, dokument ubezpieczeniowy)

Po wybraniu tej opcji i znalezieniu pracodawcy obowiązkiem uczestnika jest dostarczyć w odpowiednim czasie do biura Albion House wypełniony przez zatrudniającego dokument „job offer” z wyszczególnieniem  jego Tax ID, WC policy, stanowiska, płacy, ilości godzin oraz dodatkowych danych np. o zatrudnieniu czy posiłkach jeśli takie pracodawca oferuje.

Pracodawca taki będzie następnie sprawdzony przez sponsora (CCI)  – dopiero po tej weryfikacji organizator programu (CCI) dostarczy  wymagany do wizy dokument DS2019.

Pamiętaj – w USA istnieje lista prac zakazanych dla programu Work and Travel – w tej opcji dostaniesz o niej  informacje w biurze Albion House

WAŻNE: przy wyborze tej opcji wolno zmieniać pracę lub zatrudniać się dodatkowo na 2 czy nawet 3ci etat. Wystarczy jedynie  skontaktować się z CCI i dopełnić na miejscu odpowiednich formalności.

PROCEDURY:

 • Podpsanie z nami umowy – wybór opcji programu i opłacenie jego kosztów
 • Dostarczenie wypełnionych dokumentów (informacja i formularze dostępne w Albion House)
 • Znalezienie pracodawcy – czy to samodzielne czy poprzez Organizatora i wirtualne rozmowy o pracę
 • Organizator (CCI) wystawia DS2019 po uprzednim kontakcie z pracodawcą i otrzymaniu od niego wszelkich potrzebnych dokumentów (w tym weryfikacji dostarczonego przez uczestnika w opcji drugiej job offer)
 • Albion House przekazuje uczestnikowi formularze do wizy i DS20189 z pełną informacją o procedurach wizowych
 • Wizyta w Ambasdzie/konsulacie i złożenie odcisków palców
 • Po otrzymaniu wizy Albion House pomaga w znalezieniu lotu
 • Pakujemy się i….

WELCOME TO USA!

Uwaga!
Nie wolno zgubić formularza DS-2019! Wspólnie z wizą J1 będzie on stanowił podstawę do podjęcia przez uczestnika legalnej pracy w USA oraz aplikowania się o numer Social Security oraz o zwrot nadpłaconego podatku.

DOKUMENTY DO WIZY

 • Paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu
 • Jedno zdjęcie spełniające wszystkie poniższe wymogi:
  • zdjęcie musi być wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
  • precyzyjne wymiary: kwadrat 5 cm x 5 cm;
  • fotografia może być czarno-biała lub kolorowa;
  • tło jasne i jednolite, ale nie białe;
  • długość twarzy od czubka głowy do brody musi wynosić 3 cm;
  • wzrok oraz twarz skierowane prosto w obiektyw;
  • uszy widoczne (oboje uszu, nie tylko jedno);
  • zdjęcie nie może być zrobione w ciemnych okularach;
  • bez nakrycia głowy, z wyjątkiem powodów religijnych, nawet w takich wypadkach twarz musi być całkowicie widoczna.
 • Wypełniony ON-LINE formularz DS-160
 • Formularz DS-2019 (ten formularz jest dostarczany przez Albion House. Musi być sprawdzony i podpisany przez uczestnika.)
 • Kopia legitymacji studenckiej oraz indeks (strona ze zdjęciem, strona z wpisem na semestr, strona z ostatnimi zaliczeniami) – dotyczy osób wyjeżdżających ponownie.
 • Opłata SEVIS*

*SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) to system on-line, który umożliwia monitorowanie i dostęp do najważniejszych informacji o wszystkich uczestnikach programów na wizach F, M i J. System umożliwia wszystkim zainteresowanym podmiotom (Departament Stanu, fundacje sponsorujące, Urząd Imigracyjny, etc.) dostęp do najważniejszych danych – takich jak: dane osobowe, adres pracodawcy i zamieszkania w USA, daty programu oraz status programu (aktywny/anulowany/skreślony itp.) Podczas całego okresu pobytu w USA każda zmiana adresu, a także pracodawcy powinna zostać zarejestrowana w systemie SEVIS w ciągu 10 dni od jej dokonania. Od września 2004 Departament Stanu pobiera opłatę za obsługę SEVIS w wysokości 35 USD dla programu Work and Travel.

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:

Część pracodawców pomaga lub gwarantuje zakwaterowanie wraz z ofertą pracy. Pobierają też wówczas opłatę bezpośrednio z wypłat swoich pracowników. Dzieje się tak najczęściej w wypadku miejsc pracy zlokalizowanych przy ośrodkach wypoczynkowych, parkach narodowych. W innych przypadkach studenci szukają zakwaterowania na własną rękę. Organizują się w grupki i wynajmują całe mieszkania (apartments) lub domy, ewentualnie decydują się na wynajęcia na dłuższy okres pokoju w motelu. W pierwszym wypadku koniecznością jest opłacenie depozytu, zwracanego po opuszczeniu wynajmowanego pomieszczenia, będącego równowartością jedno lub dwumiesięcznego czynszu.

Jeżeli chodzi o wyżywienie, to najczęściej przysługuje ono uczestnikom programu w miejscu pracy. Są to na przykład posiłki w stołówkach pracowniczych, karnety na zestawy w barach typu fast-food, korzystanie z bufetów all-you-can-eat i inne.

© 2015 Albion House. Wszelkie prawa zastrzeżone. Branding / Design: Inspect™ Brand & Web Design